NATUR UND GEIST - Ludwig Buchner (iz 1874. godine)

Jezik: nemački
Izdavač: Halle, Hermann Gesenius
Godina izdanja: 1874.
Povez: Tvrd
Broj strana: 306
Stanje: Dobro (pečat na dva mesta, zadnja korica progorena na jednom mestu, rupa 1 x 0,5 cm - vidi sliku 3, povez odlično drži)

Cena: 5000 dinara
Narudžbine na Kontakt

 Natur und Geist:
Gespräche Zweier Freunde Über Der Materialismus und Über Die Real-Philosophischen Fragen Der Gegenwart

Ludvig Bihner (1824-1899) bio je popularan zagovornik materijalizma i postulirao je da je sve materija, te da se duša može svesti na fiziološki objašnjive funkcije mozga. Od velikog je značaja Bihnerov rad usmeren na sistem javnog zdrastva u skladu sa zdravstvenim standardima. Kao čovek revolucionarne misli, učestvovao je u revoluciji 1848. Između ostalog, Ludvig Bihner je kroz svoje pisanje približio nemačkim čitaocima rad Čarlsa Darvina.
Bihner je 1857 objavio delo Natur und Geist oder Gespräche zweier Freunde über den Materialismus und über die realphilosophischen Fragen der Gegenwart (Priroda i duh ili Razgovor dva prijatelja o materijalizmu i pravim filozofskim pitanjima našeg doba), u kojem je pokušao da predstavi suprotstavljena mišljenja o materijalizmu. Nažalost, ova knjiga je veoma pogrešno shvaćena, a njena forma `razgovora` je osuđena kao `neprikladna za čitateljstvo`. Zbog štete koju mu je nanela takva kritika, Ludvig Bihner je objavio samo prvi deo svog dela (`makrokosmos`), dok je drugi deo (`mikrokosmos`) ostao neobjavljen. Godine 1865. objavio je drugo, `popravljeno` izdanje.
Ludviga Bihnera su kritikovali zbog promovisanja `populističke` prirodne nauke, površnog pristupa građi i uprošćavanja činjenica. Međutim, bilo je i onih koji su, poput Ernsta Hekela, smatrali da Bihnera treba priznati kao mislioca istrajne hrabrosti i jasne misli, sposobnog da na prekretnici dva veka donese nužne zaključke. Iako je Bihner ponekad možda i bio jednostran mislilac, i premda su njegovi radovi često grubo pisani, treba naglasiti da je smer njegovog misaonog procesa doprineo stvaranju puta ka našem savremenom načinu razmišljanja.